Хотин, стародавнє слов'янськє місто з тисячолітньою історією, приваблює туристів з усього світу.
Назва міста, ймовірно, походить від дієслова «хотіти»: це місце було завжди бажане для древніх поселенців, вони завжди хотіли жити у цьому красивому і багатому краї (в іншій версії пояснюється походження назви міста від слов’янського імені Хотин або від імені вождя даків Котизона).
Археологічними дослідженнями було встановлено, що вже у VIII ст. на території сучасного міста Хотин існувало слов'янське поселення. Тут, на правому березі Дністра, східні слов'яни побудували дерев'яну фортецю, яка з часом обросла довкола поселенням. У XIII ст. за наказом князя Данила Галицького у Хотині замість дерев'яної звели кам'яну фортецю, що на своєму віку неодноразово реконструювалась і розширювалась, руйнувалась завойовниками і знову відбудовувалась. Стіни Хотинської фортеці були свідками багатьох історичних подій, різних баталій. А історія могутнього Хотинського замку на території фортеці сягає ще римсько-дакійських часів. Його збудував дакійський цар Котизон.
Вересень 1621 р. Турецький султан Осман II підтягнув до Хотина понад 250-тисячну армію. Їй протистояло 40-тисячне козацьке військо гетьмана Сагайдачного, а Польща виставила проти турків лише 35-тисячну армію. Під стінами фортеці українські козаки спільно з польським військом нанесли нищівного удару турецькій армії, яка на той час була найсильнішою в світі і тримала під гнітом усі країни Європи. За своїми масштабами Хотинська битва була небаченою в історії Османської імперії. Осман II змушений був укласти з Польщею Хотинський мир.
Хотинський замок-фортеця — це найвагоміша історико-архітектурна пам'ятка краю. Видатному українському полководцю, гетьману Петру Конашевичу-Сагайдачному на території фортеці споруджено пам'ятник.
Друга з найголовніших історичних пам'яток — курган-могила на полі Ставчанської битви (1739). 3 нагоди її 250-річчя в с. Ставчани відкрито меморіал пам'яті воїнам, які полягли на полі бою (його увінчує пам'ятний християнський знак), відновлено братські могили воїнів і 54 індивідуальні могили офіцерів.
Рельєф місцевості, на якій розташований район, горбистий. Його теренами протікають 4 річки, найбільша з них - Дністер.
Хотинщина багата на історичну, архітектурну та культурну спадщину. Під охороною держави перебувають 142 пам'ятки історії культури.
До найбільш цікавих археологічних пам'яток належить городище Х-ХІ ст., яке мало штучне укріплення і було центром життя всієї округи. Найдавнішими з культових споруд на Хотинщині є церква Олександра Невського, що знаходиться на території фортеці, та Свято - Миколаївська церква, що по вул. Кутузова в м. Хотині. Вона належить до рідкісних храмів, що своїм походженням сягають традиції Афонського центру християнських монастирів.
Цікавим для туристів є історико-краєзнавчий музей, розташований на території Хотинського міського парку. Поруч з музеєм знаходиться Свято-Покровська церква (1868).
Не менш цікаві архітектурні споруди Хотина — Будинок дітей та учнівської молоді (колишній театр ), районний відділ внутрішніх справ (колишній палац Шабельмана), старообрядська церква 16 ст., Єврейське кладовище 18-19 століть, Свято-Миколаївська церква та багато інших.
Чудова панорама буковинського села відкривається біля Недобоївської гори, де розташовані вітряки, збудовані в XIV ст. Кожен може побачити їх на автошляху Хотин — Чернівці.
А в с.Керстенці розміщений літературно-меморіальний музей Хиждеу. Славнозвісна родина літераторів і громадських діячів Хиждеу стоїть біля витоків фольклористики Хотинщини. Іх внесок у розвиток культур польського, румунського, молдавського, українського та російського народу неоціненний і загальновизнаний.
Найбільше село Хотинщини — Клішківці знамените тим, що тут народився перший космонавт незалежної України Леонід Каденюк. У сільській школі відкрито музей космонавтики.
Починаючи від Хотина до Садгори (все це угіддя мисливського господарства), сніги рясніють слідами косуль та кабанів. Ця гарна місцина постійно має свого господаря-лісника, котрий, як зіницю ока, береже багатства "Кам'яного яру" - унікального заповідника на Хотинщині, де місцева фауна поповнюється видами зникаючих птахів.
Хотинщина — один з найпривабливіших куточків Буковини, який гармонійно поєднав у собі неозорі рівнини і крутосхили, ліси та водойми, утворивши краєвиди неперевершеної краси. Тут можна гарно відпочити, подихати чистим повітрям, назбирати грибів та квітів у лісі, зайнятися мисливством і рибальством. Для любителів водних подорожей Дністром до послуг туристів є 50-місний катер. Подорож правобережжям Дністра починається від с. Атаки, що розташоване за 2 км від Хотина. Мальовнича панорама відкривається вже з Рашківської гори. Недалеко від села Рашків в наддністровських скелях знаходяться печери.
Лісові угіддя Хотинщини займають близько 14 тис. га. Тут водяться дикі кабани, лисиці, зайці, косулі, качки та інші тварини. У Клішковецькому лісництві створено товариство мисливців - отже, немає ніяких перешкод для аматорів полювання. В лісах багато придорожніх майданчиків для відпочинку, побудовані альтанки, столики. облаштовані місця для вогнищ.
Ставки у селах Колінківці, Ставчани, Клішківці, Каплівка, Крутеньки, Ярівка та інших приваблюють своєю красою, тут можна відпочити та порибалити.
Широкий простір для активного відпочинку і на Дністрі. Короп, карась, судак, лящ і навіть сом - вся дністрова риба тільки й чекає на вас, були б наполегливість і рибальське щастя. У Рухотинському лісі розташована база відпочинку "Дністрові кручі".
Хотин — один із головних туристичних центрів Буковини, гостинно приймає туристів з усього світу. Місто має вигідне географічне розташування на перспективних міжнародних шляхах з Румунії та Молдови. Сьогодні Хотин співпрацює з містом-побратимом Курон (Франція), Анадир (Росія), Ботошани (Румунія).
Завітайте на Хотинщину. Ви відчуєте подих сивої давнини, доторкнувшись до каменю стін фортеці, і вдихнете п'янке повітря дубового лісу. Дністрові хвилі понесуть вас між ярами і пагорбами цієї неповторної землі, і де б ви не були, всюди вас супроводжуватиме музика. Музика, притаманна тільки цьому краю.